جلسه مشترک دست اندرکاران نشست بین المللی تاریخ محلی مازندران با نماینده ولی فقیه در مازندران

جلسه مشترک دست اندرکاران نشست بین المللی تاریخ محلی مازندران با نماینده ولی فقیه در مازندران
یک شنبه شب 14 دی 1393جلسه مشترک اعضای شورای سیاست گذاری و کمیته علمی نخستین نشست بین المللی تاریخ محلی مازندران با نماینده ولی فقیه در مازندران برگزار شد...
یک شنبه شب 14 دی 1393جلسه مشترک اعضای شورای سیاست گذاری و کمیته علمی نخستین نشست بین المللی تاریخ محلی مازندران با نماینده ولی فقیه در مازندران برگزار شد. این هفتمین نشست کاربدستان این همایش با مسئولان استان بود و پیش از این نیز جلساتی با استاندار و معاون سیاسی استاندار مازندران، رییس دانشگاه مازندران، رییس دانشگاه پیام نور ساری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران و...برگزار شده بود.
در این جلسه ابتدا دکتر علی رمضانی پاچی -دبیرعلمی همایش- با بیان این که تاریخ محلی دانش نوینی است که در ایران توسط دکتر مرتضی نورایی در دانشگاه اصفهان بنیان گذاری شده، افزود: پنجمین نشست تاریخ محلی و نخستین نشست بین المللی تاریخ محلی مازندران هفتم اسفندماه در ساری برگزار می شود. وی تصریح کرد: 25 استاد دانشگاه و پژوهشگر با از دانشگاه های مختلف کشور، مقاله های رسیده را داوری می کنند.
رمضانی با بیان این که 171 چکیده مقاله با موضوعات مختلف تاریخ و فرهنگ مازندران ارسال شد است، گفت: اصل 110 مقاله نیز تاکنون به دبیرخانه همایش رسیده است. دبیرعلمی همایش تاریخ محلی مازندران، تعداد مقاله های خارجی را 9 عنوان ذکر کرد و افزود: 6 نفر از پژوهشگران برجسته خارجی از کشورهای آلمان، روسیه، آمریکا و گرجستان به مازندران می آیند و در همایش سخنرانی می کنند.
رمضانی با بیان این که حدود 70درصد مقاله را غیرمازندرانی ها نوشته اند از ربیع فلاح و علیرضا یونسی قدردانی کرد و گفت: استاندار مازندران ضمن حمایت از این همایش، تاریخ المپیاد ورزش کارگران را که در روز 7 اسفندماه بود، به تعویق انداخت تا این همایش با شکوه بیشتری در استان انجام شود.
*اعتبار مصوب و بودجه خاصی نداریم حسین اسلامی -مسئول مرکز ساری شناسی و عضو شورای سیاست گذاری همایش تاریخ محلی مازندران- با بیان این که بحث تاریخ محلی همان دغدغه شورای فرهنگ عمومی است، گفت: ما باید با روش های فرهنگی و علمی خلا و شکاف موجود بین نسل اول و نسل های بعدی را پر کنیم. تاریخ محلی نیز منابع اصلی خود را از مردم وام می گیرد. اسلامی تصریح کرد: ما اعتبار مصوب و بودجه خاصی نداریم و تا این جا نیز با هزینه شخصی کارها پیش رفته است.
* امور فرهنگی باید به اهلش سپرده شود در ادامه جلسه لطف الله محمدنژاد -عضو شورای سیاست گذاری همایش و مدیرمرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران- با بیان این که کار ما به صورت غیردولتی و بر اساس دغدغه های فرهنگی و علمی شکل گرفت، گفت: خروجی همایش برای ما مهم است و چون غیر مازندرانی ها برای ما مقاله نوشته اند، دریچه های تازه ای از تاریخ استان مازندران باز می شود. وی با بیان این که امور فرهنگی باید به اهلش سپرده شود، از آیت الله طبرسی خواست از قدرت کاریزمایی خود برای جلب حمایت بیشتر مسئولان استان برای کمک به بهتر برگزاری این همایش استفاده کند.
*باید از زحمتکشان این همایش قدردانی کرد، در ادامه این نشست آیت الله نورالله طبرسی با بیان این که همه مازندران باید برای برگزاری مطلوب این همایش بسیج شود، گفت: مسئولان شهرهای بزرگ استان را درگیر کار کنید و از ظرفیت های پنهان و پیدای شهرها و مناطق بهر ببرید. وی تاکید کرد: در این همایش از ابتدا تا انتهای تاریخ مازندران به صورت جامع نگریسته شود. ایشان با بیان این که همایش تاریخ محلی قدم خوبی برای استان است و باید از زحمتکشان این همایش قدردانی کرد، ادامه داد: شما هم دلسوز هستید، هم عرق دارید و هم اهل قلم هستید که این بن مایه های کار را قوی تر می کند. وی با اشاره به این که یکی از آرزوهای من این بود که مفاخر و عالمان استان شناسایی شوند، افزود: در همین راستا باید دانشنامه مستند و مدونی تدوین و فراهم شود.
آیت الله طبرسی با بیان این که دست ما از نظر فرهنگی کوتاه نیست و مازندران عارفان و حکما و مورخان فراوانی دارد، استدلال کرد: برخی مراجع مازندرانی در نجف و جاهای دیگر بودند که آثار آن ها را باید در کتابخانه ها یافت. در پایان این جلسه آیت الله طبرسی راه کارهایی را برای جذب منابع و جلب مشارکت مسئولان ارائه داد و برای برگزاری مطلوب همایش تاریخ محلی مازندران دعا کرد.
+ دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۲
منبع: مازندنومه
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: