امنیت راه های اصفهان پس از مشروطیت
امنیت راه های اصفهان پس از مشروطیت
تاریخ اجتماعی یعنی جستجو و بازکاوی در نکاتی از زندگی آدم های دیروز که کمتر بدان پرداخته شده است. در تحقیقی که در سال های پس از مشروطه اصفهان انجام دادم معلوم شد ناامنی راه ها در آن سال ها بزرگ و کوچک مردمان شهر را تحت تاثیر خود قرار داده بود...
امنیت راه های اصفهان پس از مشروطیت
فرستنده: دکتر عبدالمهدی رجایی
منبع: جستارهای تاریخی
نگارنده: دکتر مرتضی نورایی، عبدالمهدی رجایی
نگارش: آبان ۱۳۹۲
انقلاب مشروطیت پس از به‌بار نشستن، به سبب خلأ قدرت و تحت تأثیر عوامل و زمینه‌های اجتماعی و سیاسی، گذاری کُند و پیچیده از نظام امنیتی سابق به وضعیتی تازه را تجربه کرد و طی این دوران با ناامنی گسترده در راه‌های مواصلاتی کشور مواجه شد. این مقاله وضعیت پیش‌آمده در منطقۀ اصفهان را بررسی می‌کند.
در این نوشتار نشان داده می‌شود که وضعیت راه‌ها در اطراف اصفهان، بلافاصله پس از وقوع انقلاب مشروطه تا آستانۀ جنگ جهانی اول، بسیار ناامن شده بود و با وجود تلاش‌های حاکم شهر، انجمن ولایتی، و مقامات مرکزی در تهران این ناامنی استمرار یافت. این امر اثرهای نامطلوبی در زندگی مردم بر جای نهاد تاحدی که موجب نارضایتی و تغییر نگرش بخش‌هایی از آن‌ها، خصوصاً تجار، نسبت به نظام مشروطیت شد.
منابع این مقاله اخبار و مطالب روزنامه‌های منتشره در اصفهان پس از مشروطه است. مراجعه به این نوع منابع برای نشان‌دادن فضای حاکم و شبیه‌سازی اثرها و پیامدهای بی‌واسطۀ فقدان امنیت، نسبت به بهره‌جویی از منابع دیگر مانند خاطرات و یا اسناد دولتی، مناسب‌تر به‌نظر می‌رسد.
+ دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۱
نظر شما
نام:
ایمیل : * نمایش داده نمی‌شود
نظر شما: